Anasayfa
KAPLAN YILI KUTLAMASI LOTUS EĞİTİM'DE YAPILDI Yazdır E-posta

 

 

 

 

 

 

 

Her yıl olduğu gibi bu yılda Çin Eğitim Hizmetleri Çin takviminin yeni yılını kutladı. Bu kutlamayı diğerlerinden ayıran özellik ise başta Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Sayın Zhang Zhiliang'ın ve bir çok Çinli üst düzey kişinin katılmış olmasıydı.

Programda Çin kültürüne özgü oyunlar oynandı. Çin'de Türkçe öğrenimi gören Yang Min Yue (Aysel) de Türkçe ve Çince şarkılarla renk kattı. Kutlamaya Okan Üniversitesinden; SONG Chunju, ZHANG Yuan,   XIUMEI Xiao. Doğuş Üniversitesinden: Lin lin Biçer. Fatih Üniversitesinden WENDE  Zhou, ZHENPEI  Bao ve üniversite öğrencileri katıldı. Ayrıca; Air China, Cosco, Sinosteel, MCC, China Shipping gibi Çin'in önde kurumlarının Türkiye yöneticileri de katıldı.  Kutlamanın sonrasında Jiao Zi (Çin Mantısı) yendi.

Programda Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Sayın Zhang Zhiliang bir konuşma yaptı. Konuşmasında Türkiye'de Çince ve Çin kültürünün gelişmesine katkılarından dolayı Çin Eğitim Hizmetleri ve Çince Kulübü'ne övgü dolu ifadeler kullandı. Konuşmasının Ardından Çin Eğitim Hizmetleri Kurucusu İrfan Karslı Sayın Başkonsolos Zhang Zhiliang'a plaket verdi.

 Sayın Başkonsolos Zhang Zhiliang'ın Konuşma metni;

"Herkese Teşekkürler!
Bugün Çince kulübü etkinliğine katıldığım için gerçekten çok mutluyum. Ben Konsolosluk ekibi olarak gelen misafirlerimize teşekkürlerimi sunuyorum.
Çünkü  Çince Kulübüne konuk olarak gelen herkesin Çince kulübünün gelişmesi  ve Çin-Türk dostluğunun kurulması için çok büyük bir katkı payı var.
Umarım bugün burada anlatacağım şeyleri herkes anlayabilir.
Çince Kulübü’nün sayesinde burada Çin- Türk dostluk ilişkilerini anlatma fırsatı buldum. Geçen dönem de yapılanlar çok güzeldi. Bunun için irfan beye teşekkürlerimizi sunuyoruz.
Çince Kulübü bana bizlerin ne tür bir organizasyon yapabileceği, ne tür bir kulüp oluşturabileceği fikrini verdi.  Mutlaka Çin-Türk dostluk köprüsü oluşturmalıyız, Ya da Kısacası Çin-Türk Hükümeti (Çin-Türk) iki ülke halkının bahçesi içinde büyük bir alan oluşturmalıdır.
Eğer yüzlerce yıl öncesine inecek olursak, Türkiye ve Çin’in arkadaş olduğunu, komşuluk ilişkilerinin olduğunu herkes bilir zaten. Sanırım biz hepimiz aynı yurttaşız.
Şimdi burada olan konukların çoğunluğu Türk değil mi, Bizler hep beraber yaşıyoruz. Benim söylemek istediğim geçmişe dayalı. Yani Türk Uyruklu milletler nereden geliyor, Çin’in Altay Dağlarından gelmedi mi. Biz orada gerçekten beraber değil miydik. İşte gerçekten bizim ilişkilerimiz geçmişe dayanır.
Bizim dostluk ilişkilerimiz sayesinde ayrılıkların var olduğu söylenemez. Bizler sadece dostluk ilişkileriyle büyüyebiliriz. Bu nedenle burada Çince öğrenmeniz de çok iyi, biz  Çinlilerin burada Türkçe öğrenmesi de çok güzel bir şey.
Amacımız nedir ki, Çin ve Türk hükümetinin kesinlikle iyi yönde ilerlemesi, Yarın da bu tür dostluk ilişkilerinin ilerleyişiyle daha da iyi olacak.  Buradaki Çinli dostlarımızın Türkçe öğrenmesi, Türklerin Çince öğrenmesindeki amaçta bu değil miydi?
Bu nedenle Bizler bu iki ülke arasındaki ve iki ülke halkı arasındaki dostluk ilişkisinin çok daha iyi olmasını temenni ederiz.
Bizler dili öğrendikten sonra Çin -Türk iki ülke arasındaki birçok dostluk ilişkilerini ilerletebiliriz.
Türk Hükümetinin de amacı bu. Arkadaşlarımızın, öğrencilerimizin, öğretmenlerimizin oranının çok fazla olmamasına rağmen bu oranın hepimiz için her geçen gün daha da artmasını dilerim.  Dostluk ilişkilerimiz bugüne göre daha büyük olsun.
Böyle programlar düzenlemeye devam etmenizi ümit ederim. Çince Kulübü de her geçen gün durmadan büyüyerek Çin-Türk köprüsü oluşturup, gelişiminin her anında bizlere bir sürü taze çiçekler versin
Eğer bizler bu büyük yaylada  taze çiçeklerin az olduğunu fark edersek, İrfan Bey ile çabalamaya devam edeceğiz. Eğer yaylada çok fazla çimen olduğunu fark edersek işte o zaman bizler toplayacağız.

Bizler böyle olmasını umut etmiyoruz. Arkadaşlar Bizlerin Yaşamı Türkiye’deki Çinli arkadaşların yaşamı her geçen gün daha iyi olsun. İşlerimiz pürüzsüz ve başarılı olsun. Daima mutlu olalım.
Bütün Türk arkadaşlar öğrendiğiniz Çince harika, Benim düşündüğümden çok daha iyi. Bunu başardık.
Herkes Bugün bizim kutladığımız Bahar Bayramı, Yeni bahar bayramı Türkiye’nin Nevruz Bayramı Programı için toplandı. Çok anlamlı.
Herkesi tebrik ederim. Herkese mutlu, sağlıklı, ve bol şanslı hayat diliyorum!
Teşekkürler!"


 

 
< Önceki   Sonraki >